BRNO – Krása divoké přírody poloostrova Kamčatky s množstvím hor, aktivních sopek, jezer, medvědů či lvounů na skalnatém mořském pobřeží je námětem fotovýstavy Aloise Janalíka v restauraci „Kozák“ v Brně – Žavobřeskách (Horova ul. 30). Potrvá tam do 29. května, zatímco od 30. května vystřídá v prostorách stejné restaurace Kamčatku další fotovýstava s názvem Ruská perla – Bajkal.

Obě přehlídky snímků patří do seriálu akcí 10. kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě. Pořádá je Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě k 75. výročí Stalingradské bitvy. Na vernisáži byli hosté z Ruska. Jedna z nich, Tatiana Kuvaldina, vystoupila se zajímavým vypravením o Kamčatce. Na velkoplošné obrazovce se promítal přírodovědný film Aloise Janalíka. Přitom snímky, kterými byla ozdobena restaurace „Kozák“, jakoby ožily.

Autor fotografií Janalík pochází ze středomoravské obce Přílepy. Vyučil se strojním zámečníkem a po maturitě pracoval jako letecký mechanik na letišti v Holešově. Byl činný i ve funkci holešovského městského zastupitele. Po roce 1989 hodně cestoval po světě, od roku 2003 pravidelně navštěvoval oblíbenou Kamčatku. Našel si tam svoji životní patnerku a od r. 2010 tam s ní žije jako jediný zástupce ČR. Na Dálném Východě se živí profesí servisního technika zdravotnického zařízení. Ve volných chvílích dokumentuje s kamerou či fotoaparátem krásná místa drsné přírody na okraji Tichého oceánu. V létě na poloostrově provází turisty z ČR a SR.

Zájemci o jeho návštěvu mohou kontaktovat Aloise Janalíka na: http://kamcatka.info/


Václav Žalud

foto Annie Žak