BRNO – Novoroční besídkou s Dědou Mrázem, Sněhurkou, babou Jagou a dalšími pohádkovými postavičkami oslavilo v neděli 14. ledna v Brně pravoslavný Nový rok šest desítek dětí i dospělí v Centru volného času v lužáneckém parku.

foto Annie Žak

Dvanáctý ročník tadiční Jolky tam pro ně upořádal Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě s podporou Generálního konzulátu RF v Brně. Děti v kostýmech zvířátek, princezen, kouzelníků, pirátů a jiných postaviček se zapojily do tancování i zpívání okolo nazdobeného stromečku. Od Dědy Mráze a Sněhurky si vysloužily čokoládové a jiné sladké odměny.

V juliánském kalendáři, který používá pravoslavná církev, připadá Nový rok (dle u nás používaného gregoriánského kalendáře) na 14. ledna. Původně se počátek cyklu roku odvozoval od rovnodennosti či slunovratu. Štědrý den 24. prosince je v Rusku obyčejný pracovní den. Štědrý den se tam slaví jako pravoslavné vánoce buď 6. a 7. ledna, nebo vánoce postaru na Nový rok.

Většina Rusů slaví Nový rok s jolkou (jedličkou) a dárky od dědy Mráze. Ten se s pytlem a holí v rukou usmívá z mnoha luxusních obchodů do zasněžených ulic ruských měst. Používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho vnučka Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů. Jsou stálicí ruských vánoc. Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky na Nový rok. U nazdobené jedličky se schází celá rodina, která si u ní zatančí a zazpívá.

Václav Žalud

Komentáře:

Moc děkuju za krásný nedělní večer s jolkou a za hezké fotečky. Těším se na další setkání. Taťána Stiglerova