BRNO – Výstavu uměleckých fotografií Exotika ruské přírody otevřeli o pátečním večeru v Křížové chodbě brněnské magistrátní Nové radnice. Potrvá tam do 13. března jako jedna z úvodních akcí letošního 11. ročníku kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě.

Festival pořádá laureát mezinárodní ceny „Stříbrný lukostřelec“ 2017 Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě, který sdružuje ruskou menšinu i české příznivce. Ve vzdělávacích aktivitách zájemců v Sobotní škole ruského jazyka a kultury pomáhá brněnskému a dalším střediskům ruských krajanů ve světě Puškinův institut v Moskvě.

Vernisáž zmíněné skvělé fotovýstavy doplnila hrou na kytaru studentka JAMU Kristýna Burianová. Přednesla dílo Pád ptáků od skladatele Nikity Koškina. K tomu účastníci sledovali video o přírodních krásách dálněvýchodního poloostrova Kamčatky. Autor většiny fotografií i videa je Alois Janalík (*1959), který se v r. 2010 odstěhoval z Moravy na Kamčatku, kde filmuje a dokumentuje přírodu. Provází tam české a slovenské turisty, kteří si chtějí užít dobrodružství v divoké přírodě, plné těžko průchozích lesů, hor, ledovců, sopek a dravé zvěře. Časový posun je tam je +10 hodin (v zimě +11 h.). Zájemci jej mohou kontaktovat na: www.kamcatka.info nebo e-mailem: a.janalik@seznam.cz . Jako ozvěnu Ekofilmu viděli účastníci vernisáže film Medvědi z Kamčatky. Na fotovýstavě je čekalo i občerstvení u samovaru a matrjošek.

Další akce letošního festivalu Ruské jaro na Moravě bude 14. března v Křišťálovém sále Staré radnice v Brně koncert známé zpěvačky Oxany Kozuň Turcer. Umělkyně je původem z Ukrajiny a žije v Bratislavě.

Václav Žalud

foto Václav Žalud