BRNO – Oděvy většinou z lehkého dekorovaného hedvábí a k tomu paličkované krajky z vlastnoruční tvorby zveřejnila akademická malířka Stanislava Losová na výstavě v Brně (Křenová 67). Tvoří nejraději lehké hedvábné dekorované oděvy do parného léta. A dekoruje je paličkovnou krajkou. Její výrobky lidé potřebují.

Losová vystudovala vysokou uměleckou školu oboru textilní výroby v Sankt Petěrburku (dříve Leningradě). Je aktivní členka Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM). Proto je její zdařilá výstava sedmou součástí X. ročníku kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě. Trvanlivé hedvábné oděvy jdou do prodeje, avšak umělkyně je i rozdává přátelům. Odbyt mají jednoduché střihy vhodné do kina či divadla, doplněné krajkou nebo i límcem. Losová dělá též závěsové krajky nebo dokonce krajky na šaty upletené z tkaniček obuvi. Přiznala, že nejdražší obalovou techniku (na ženy) neustále dělá od svých čtyř let věku, kdy začala šít své první šaty pro panenky. 

Tvoří pod značkou MUZ (za svobodna Mužiková) nejraději podle vlastní  představy, kterou dovádí do konce s vysokým podílem ruční práce. Naopak nerada se podřizuje přesnému zadání, jak má objednaný konečný výrobek vypadat. Specialitami se pochlubí na Bienále nebo jiných výstavách. Praxi získala v předchozích zaměstnáních – ve vamberecké Krajce a pak v prodejně Díla s důrazem na uměleckou hodnotu. Akademická malířka Losová má avantgardní vizi uspokojovat poptávku po jednoduchých elegantních šatech, zdobených klasickou krajkou, výšivkou, aplikací a jinou technikou.
Vernisáž doplnilo klavírní účinkování ruské umělkyně Natalije Andrejevové z Mikulova a poté ochutnávání ruské gastronomie.

Václav Žalud

foto Annie Žak