BRNO – Desátý ročník kulturního festivalu Ruské jaro na Moravě zahájil o prvním jarním dnu v Brně koncert klavírního virtuózy Igora Ardaševa. Následovaly mj. ukázky z tvorby ruské básnířky Ljubov Vondrouškové, předsedkyně pořadatelské organizace – Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě. Spolek sdružuje část z 32 000 ruských občanů, kteří dle statistik žijí v ČR.

foto Annie Žak

Letošní dvě desítky festivalových akcí s podporou Koordinační rady ruských spolků v ČR a představenstva Rossotrudničestva jsou věnovány 75 letům uplynulým od Stalingradské bitvy, jednoho z největších střetů s německými fašisty za 2. světové války. Předseda Vlasteneckého sdružení antifašistů v Prostějově Josef Liška předal při zahájení festivalu generálnímu konzulovi Ruské federace v Brně Alexandru N. Budajevovi dopis, ve kterém sdružení blahopřeje ruskému lidu k opětnému zvolení Vladimira Putina prezidentem RF. Putin, dle tohoto sdružení, zatím mistrovsky obchází nástrahy Západu, kterými chce Rusko oslabit, rozdělit je a vydat nadnárodním korporacím bohaté sibiřské surovinové zdroje. Ty se už zvláště Spojeným státům začínají nedostávat.
Festival Ruské jaro na Moravě, který vloni zvítězil v soutěži o nejzdařilejší mezinárodní komunikaci a byl proto poctěn udělením ceny Stříbrný lukostřelec, obsahuje sérii akcí s trváním do konce května. I letos v nich seznámí zájemce na Moravě s ruskou kulturou a tradicemi. Např. v sobotu 24. března v 17:00 v brněnské restauraci Samovar v ul. Koliště 5 představí na výstavě zájemcům svá díla ruská malířka Světlana Šumberáková. Hned v pondělí 26. března rovněž v 17:00 začne v jihomoravských Valticích v městské knihovně na náměstí Svobody 21 výstava další ruské malířky flory a fauny Olgy Plchové. Tato rodačka ze Sankt Petěrburku, která žila na západní Sibiři, se v roce 1981 se přestěhovala za svým manželem do Brna. Zde se zabývá grafikou, kolážemi, olejomalbou a řezbářstvím a často vystavuje v Brně i Praze. Na pondělní vernisáži ve Valticích s malým pohoštěním v ruském stylu vystoupí ruská básnířka Ljubov Vondroušková. Plchová ilustrovala básnické sbírky českých autorů Jana Skácela a Jindry Lirové, přeložené do ruštiny, a vytvořila též ilustrace pro sbírku veršů ruské básnířky a překladatelky Vondrouškové.
Plchová je tajemnice Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM). Českomoravský slovanský svaz ji vyznamenal v r. 2013 za aktivity ve slovanském hnutí medailí Josefa Dobrovského.Vondroušková doplnila, že v mezinárodní soutěži Stříbrný lukostřelec v kategorii Historický odkaz, dědictví byl oceněn Jiří Novák za vydání své publikace «Pomníky a hroby válečných letců Rudé armády na jižní Moravě.» Další publikaci z této edice chystá Soňa Holečková pod názvem «Těžké tanky IS-2 v bojích na jižní Moravě v dubnu 1945.» Její křest se uskuteční na závěr festivalu.
«Letošní projekt se téměř neliší od předchozích: na programu jsou výstavy ruských malířů a české akademické malířky, která promovala na ruské vysoké umělecké  škole v Sankt Petěrburku,  dále jsou výstavy exotické přírody Kamčatky a Bajkalu, autory fotografii jsou Čech Alois Janalík a Rusové,» informovala dál Vondroušková a pokračovala: «Bohatou nadílku koncertů ruských písní a hudby připravuje Ruský hudební salon na Moravě, jeho sólistka mezzosoprán Táňa Janošová, klavírista Martin Jakubíček, moderovat koncert bude Jiří Klapka, předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti, který doprovází koncerty souboru Alexandrovcu po ČR. Na začátek dubna plánujeme v obcích akci Ruské pohádky u samovaru, a to s filmy, čtením a výstavou ilustrací k pohádkám. Také v Brně se pak uskuteční celosvětová akce k ze znalostí ruského jazyka, zvaná Totální diktát. Vyhlášena již byla též soutěž v kaligrafii s názvem Přepisujeme Puškina.»
Mezinárodní charakter festivalu zdůrazňují jeho zahraniční hosté — umělci Maxim Krisaň, sólista Oděsské filharmonie (Ukrajina), Julija Chmilevskaja, sólistka Varšavské filharmonie (Polsko). Jednadvacátého května uslyší návštěvníci Francouzského sálu Granndhotelu v Brně skladby Skoryka, Vivaldiho, Schuberta, Aginského, Rachmaninova, Mendelsona, Césara Francka, výběr židovských písní, Secret-Garden aj. Návštěvníci fotovýstav se dozvědí překvapivé údaje ze života českého fotografa Aloise Janalíka (Exotika Kamčatky). Fotografie Bajkalu dodaly na festival Rusové Anna Puškareva a další.
Vondroušková dál upozornila, že tradičně se budou konat pietní akty na Ústředním hřbitově v Brně a v dalších obcích. Vloni 8.května na Moravském náměstí v Brně prošel tzv. Nesmrtelný pluk, tedy průvod potomků těch, kteří zahynuli kdekoliv na světě za 2. světové války na frontách či v zázemí v boji proti fašistům a nacistům. Jejich o jednu nebo dvě generace mladší potomci nesli vloni průvodem zarámované fotografie těchto zahynulých hrdinů. Tato akce měla velký ohlas veřejnosti. Proto letos zvou pořadatelé do průvodu Nesmrtelného pluku, který bude 8. května, všechny občany Brna i Jihomoravského kraje.