Zahájení.Foto Veroniky Lelkové

Již 57. ročník regionální přehlídky nejstarší umělecké soutěže v cizím jazyce Festival Ars Poetica – Puškinův památník uspořádal 29. dubna v Brně Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě (RKOSM) společně s Českou asociací rusistů a Česko-ruskou společností.

Nejčastěji se studenti gymnázií Polesného ve Znojmě, Masaryka v Hustopečích, také ve Velehradě, Eko Gymnázia v Brně, Gymnázia ve Velkých Pavlovicích či absolventi vysokých škol utkali v recitaci nebo zpěvu děl ruských autorů. Pokud nestudovali ruštinu, mohli ruské tvůrce interpretovat i v jiném jazyce, avšak pak už nemohli postoupit do ústředního kola. V jejich podání zazněla poezie, próza, písně, hudební romance, divadelní dramatizace v ruštině atp. Třeba gymnazistky z Velkých Pavlovic interpretovaly verše předsedkyně RKOSM Ljubov Vondrouškové, která patří k nejlepším ruským básnířkám současnosti.

ARS POETICA – Puškinův památník 2023 Vystoupení.Foto Veroniky Lelkové

Do červnové celostátní přehlídky postoupilo z jižní Moravy 11 nejlepších účastníků. Také dva soutěžící absolventi VŠ s díly Puškina (úryvky z románu Evžen Oněgin), kteří zaslali porotě své vstoupení na videu, protože se nemohli vzdálit od maturit.

Předseda České asociace rusistů a Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který předsedal soutěžní porotě, naší redakci řekl: »Jihomoravské kolo potvrdilo, že i letos, jako vždy, mělo vysokou úroveň. Jsme rádi, že Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě se letos ujal organizace tohoto regionálního kola v brněnské Křenové ulici. Bylo to letos v ČR už čtvrté regionální kolo. Jsme rádi, že i v současné složité době má soutěžní přehlídka vysokou úroveň.

Závěr. Foto Veroniky Lelkové

Klapka, který v minulosti konferoval vystupování legendárního vojenského pěveckého souboru Alexandrovci, dále připojil: »S potěšením jsme zaznamenali jihomoravskou specialitu – vystupování absolventů vysokých škol. Stejně tak velmi milé bylo hudební účinkování, které využívá i současné hudební směry. Hudební kategorie byla oproti jiným letům rockovější. Atmosféra regionálního kola v Brně byla jedinečná, nadšená, lidé se rádi potkávají při soutěži, která trvá 57 let. Má stále pokračování, má vývoj. Vítězové z krajů se utkají 6. června v Praze, kdy si připomínáme Puškinovo výročí narození. Cenné je, že tato kulturní aktivita pokračuje a rozvíjí se,« uzavřel Klapka.

(vž)