Součástí festivalu Dny ruské kultury v ČR byl v sobotu koncert Den Ruska v barokním sále Místodržitelského paláce v Brně. Kvůli koronavirové karanténě se konal místo v tradičním festivalu Ruské jaro na Moravě až nyní, v pozdějším termínu. Atašé Generálního konzulátu Ruské federace v Brně Georgij Alexejevič Akajomov na sobotním koncertě připomněl 75. výročí vítězství Spojenců nad fašismem ve 2. světové válce.
Velké umělecké ocenění na slavnostním večeru Ruského kulturně osvětového spolku na Moravě (RKOSM) si vysloužili operní pěvkyně Táňa Soto Janošová s hudebním skladatelem a pianistou Martinem Jakubíčkem. Vynikající mezzosoprán Janošové rezonoval v barokním sále při mnoha ruských písních z dob Velké vlastenecké války (např. Zděs pticy nepojut, Na pole tanki grochotali nebo známá melodie Volga,Volga) až po četné ruské lidovky (Smugljanka, Oči čornyje, Kalinka, Kaťuša).  Jakubíček mj. představil sólový part pro klavír od Čajkovského: Pochod z baletu Louskáček.
Text od předsedkyně RKOSM a ruské básnířky Ljubov Vondouškové s názvem Morava zhudebnil Jakubíček a výsledek si zdárně osvojila ve svém operním výkonu Janošová. Básnířka Vondroušková představila též svoje verše o Moravě jako svém domově a Rusku jako své staré vlasti. V českých zemích totiž trvale žije asi 37 300 Rusů, z toho tři tisíce na Moravě. Vydatně přispěl k úspěchu koncertu v Místodržitelském paláci student Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Antoš. Nejen jako dobrý zpěvák ruských písní, ale i jako vynikající klavírista, třeba v ruské lidové klavírní skladbě Pljasovaja.
(vž)