Internetové virtuální prohlídky zařízení ČEZ původně vznikly jako jednorázová náhrada za zrušené živé exkurze do elektráren, které znemožnila protipandemická opatření. Zrodil se fenomén technického vzdělávání „Vitruálně v elektrárně,« interaktivní televizní studio slibující cestu do nejstřeženějších míst české energetiky. Ohlas mezi žáky základních a středních škol i u široké veřejnosti si zatím vyžádal tři přídavky. V rámci zatím posledního 3. kola si Jadernou elektrárnu Dukovany prohlédlo 4541 lidí. Aktuální už 4. ročník běží pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Odstartovalo ho vysílání na SOŠ energetické a stavební v Chomutově za účasti generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše a ministra školství Mikuláše Beka.
Už téměř 110 000 návštěvníků se vydalo na on-line prohlídky elektráren Virtuálně v elektrárně. Ti nejnovější přibyli začátkem letošního října s už čtvrtou řadou virtuálních exkurzí do zázemí bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojů nebo distribučních sítí. Lidé tak znovu dostávají šanci přijít téměř jako naživo až do nejstřeženějších míst, která jsou běžně nepřístupná i při standardní prohlídce. Otevře se jim reaktorový sál jaderné elektrárny při výměně paliva nebo vystoupají až na vrchol 125m vysoké chladicí věže. Díky nově zařazené virtuální prohlídce přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně zjistí, že hlavní úloha této elektrárny překvapivě není výroba energie, nebo že velká část jejích zařízení zvenku není vůbec vidět.
Prohlídky jsou zdarma a probíhají v MS Teams. Pro veřejnost je vypsáno několik termínů, které jsou zároveň streamované na Facebooku Skupiny ČEZ. Bezplatné registrace na termíny a více informací najdou zájemci na www.virtualnevelektrarne.cz.
»Nabídku oblíbených prohlídek Dukovan, Temelína a obnovitelných zdrojů energie jsme loni rozšířili o cestu elektřiny distribuční sítí a letos zveme energetické nadšence na vrcholky Jeseníků, kde téměř 30 let spolehlivě funguje velká baterie české energetiky – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Špičková technika interaktivního TV studia nám umožňuje propojit živé vysílání s animacemi, soutěžemi nebo ukázkami unikátních 3D modelů a dopřát dětem i dospělým ještě pestřejší edukativní zážitek,« řekla vedoucí infocenter a vzdělávání Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
Lidé si vybírají už z pěti prohlídek „na dálku“. Jistotou v programu TV studia Virtuálně v elektrárně zůstává spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny.
Virtuální studio ale i klasické „fyzické“ exkurze do infocenter nebo energetických provozů jsou součástí rozsáhlé nabídky vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí studentům, učitelům i veřejnosti. Do stejné skupiny patří třeba besedy Energie – budoucnost lidstva, pedagogům poskytuje platformu k potkávání nad energetickými tématy Klub světa energie a týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz, kam za poznáním míří ročně stovky tisíc dětí i dospělých.

 

Termíny exkurzí pro veřejnost

 Virtuální prohlídka Termíny (čas vždy 16:00-17:00)
Elektrárna Dukovany čtvrtek 19.10., středa 22.11.
Elektrárna Temelín pondělí 30.10., čtvrtek 7.12.
Elektrárna Dlouhé stráně čtvrtek 9.11., úterý 12.12.
Distribuce elektřiny úterý 24.10., pondělí 27.11., pondělí 18.12.
Elektrárny vodní, větrné a solární středa 11.10., úterý 14.11.

——————————————————————————————————————————————————————————————————

Bližší info: Ing. Jiří Bezděk

tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Jaderná elektrárna Dukovany