Na Den s ruskou kulturou ve Škole ruského jazyka v Brně při Ruském kulturně osvětovém spolku na Moravě zavítali studenti ruštiny nižšího i vyššího stupně z Gymnázia ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku.
Vyslechli zajímavé povídání o Ruské federaci jako státu, o jeho přírodních krásách, životě lidí, jazyce i kultuře a dostali odpovědi na zvídavé otázky. Poutavé bylo vyprávění o životě na Sibiři a na jezeře Bajkal. Člen Mezinárodní asociace rusistů Jiří Klapka završil přednášku o mezikulturních česko-ruských vztazích vypravováním o zajímavých osobnostech.
»Účastníci ochutnali pravý ruský boršč a pirožky. Nechybělo ani hudební představení na kytaru a klavír se zpěvem, recitace básní Alexandra Sergejeviče Puškina a dokonce i autorských básní některých přednášejících. Studenti ocenili možnost více se vzdělávat v ruském jazyce a vyznat se v reáliích této země,« zhodnotily akci studentky sexty Julie Veverková a Johana Kosíková.
»Akce mi přinesla mnoho informací, které jsem dříve nevěděl. Například jak bych mohl uplatnit znalosti ruštiny v životě či jaké životní podmínky mají lidé v Rusku. Oslovila mne vysokoškolská přednáška hudebního historika a předsedy České asociace rusistů Jiřího Klapky, který vyprávěl o historii česko-ruské vzájemnosti patrné v českém a ruském folkloru, v literatuře i klasické hudbě,« uvedl gymnazista Michal Veselý. Klapka, který je známým písničkářem, také zazpíval několik písniček z nově vydaného česko-ruského sborníčku. »Při takové vysokoškolské přednášce plné zajímavých faktů a souvislostí nešlo dělat nic jiného, než s nadšením poslouchat a snažit se si co nejvíc zapamatovat,« pokračoval Veselý a shrnul celý den tak, že mu přinesl mnoho zajímavých a pro studenty zcela nových informací, které pomohly přiblížit život lidí v Rusku. Nejvíce ho překvapily pohostinnost a dobránálada organizátorů. »Co mne naopak negativně překvapilo, byl boršč, který mi moc nechutnal, ale i přesto jsem si celý den užil přesně tak, jak jsem očekával,« doplnil student.
Další přednáška, tentokrát básnířky Taťjany Beloglinky, byla vedena v ruském jazyce a týkala se zejména asijské části Ruska. Hlavně Novosibirsku, rodného města přednášející. Po dotazech a odpovědích studentům jim paní Taťjana zarecitovala ruské básně z vlastní tvorby. Bývalý student velkopavlovického gymnázia Vojtěch Antošse s mladšími kolegy podělil o své zkušenosti z pobytů v Ruské federaci. Za jeho klavírního doprovodu si všichni s chutí zazpívali ruskou píseň.
Největší dojmy zřejmě z výtvarných prací měla studentka 2. A velkopavlovického gymnázia Kateřina Jarošová: »Ve škole ruského jazyka nás ohromila výstava výtvarných prací ruských malířek – zejména zátiší, krajinomalby a mozaiky. Myslím si, že s ruštinou, kterou studujeme, jsme se více sblížili.«
Poutavá byla i přednáška pedagožky Ljubov Valové.
(vž)
FOTO – A. MUSILOVÁ