Stříbrný lukostřelec podporuje komunikaci mezi ČR a RF
Národní ceny letošního ročníku české části Mezinárodní soutěže Stříbrný lukostřelec na podporu komunikace mezi lidmi národů ČR a Ruské federace udělila porota v Tereziánském sále břevnovského kláštera v Praze.
Do slavnostního aktu se zapojili mj. velvyslanec Ruské federace v ČR Alexander Zmejevskij, předseda České asociace rusistů Jiří Klapka, generální ředitel českých center v zahraničí Ondřej Černý, první čs. kosmonaut Vladimír Remek, spisovatelka Lenka Procházková a další osobnosti.  Řečníci uvedli, že komunikace mezi národy ČR a Ruska nebyla vždy jednoduchá. Ale z chyb minulosti je nezbytné se poučit a hledat pozitivní oboustranně užitečné příklady. Už proto, že obě země uplatňují stejný systém tržního hospodářství.  Češi a Rusi se mohou mnohému navzájem naučit.
V kategorii Osobnost roku si vysloužil mezinárodní cenu cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl, který vydal u nás 43 knih, z toho 25 vydání bylo v zemích bývalého SSSR.  Velmi populární jsou tam jeho cestopisy ze zemí amerických indiánů. Stingl popsal i západosibiřské národní kmeny.  S pohnutím přijali Rusové i skon zpěváka Karla Gotta, protože stejně jako Němci či Rakušané a jiné středoevropské národy považují tohoto znamenitého českého pěvce také za svého osobního silně emotivního tvůrce dobré nálady, který patří po desetiletí do jejich života.
V kategorii Historické dědictví si vysloužila letos Stříbrného lukostřelce společnost Mariny Cvetajevové v Česku za činnost stejnojmenného muzea. Diplom v této kategorii si odvezla i Ljubov Vondroušková, předsedkyně Ruského kulturního a osvětového spolku na Moravě, který letos vydal další válečnou publikaci Cesta k Dukle plná potu, bláta a krve. Toto druhé doplněné vydání knihy zasloužilého badatele a historika Vlastimila Schildbergera staršího bylo součástí 11. ročníku festivalu Ruské jaro na Moravě. Za nestranný, objektivní, spíše zpravodajský pohled dostala tato knížka dobrozdání řady odborných kritiků.
Sedm projektů zápolilo o prvenství v kategorii Mezikulturní komunikace. Zvítězil v ní Festival České republiky v Moskvě, který navštívilo za dva dny na 50 000 lidí. Cenu Velvyslanectví Ruské federace v ČR dostala výstava fotografií koně Převalského v péči Ruského centra přírodních chráněných území. Mezi šesti vzdělávacími programy dostala sošku Stříbrného lukostřelce Ruská škola v Brně — vzdělávací projekt pro děti a mládež. V kategorie Byznys a obchodní komunikace se letos zúčastnil jediný česko-ruský projekt Krajinná turistika v Česku.
(vž)

Foto – Václav Žalud