В субботу 12 января в брненском центре отдыха в парке Лужанки состоялся традиционный новогодний детский праздник Елка.

Этот праздник готовили заранее — дети вместе с родителями делали новогодние украшения в творческой мастерской Дедушки Мороза, Педагог Наталия Андреева репетировала с детьми из Школы русского языка и культуры рождественские и новогодние песни.

Ученики Школы русского языка и культуры подготовили праздничный спектакль «Щелкунчик» — сказочные существа, Снегурочка с принцем и мышиный король вели сражение за новогодний праздник, а танцевальная группа Dolls исполнила свои танцы.

***

Na novoroční besídce pro děti s oslavou pravoslavných Vánoc dle juliánského kalendáře (6. ledna) se setkalo v sobotu v brněnském Centru volného času v parku Lužánky půldruhé stovky členů ruské národnostní menšiny žijící v ČR. Také žáci Sobotní školy ruského jazyka a kultury při Ruském kulturně osvětovém spolku na Moravě (RKOSM).

K přípravě této slavnosti zhotovily zručné děti s rodiči vánoční ozdoby ve tvůrčí dílně Dědy Mraze. Pedagožka Natalija Andrejevová z Mikulova nacvičila s děvčaty i kluky ruské vánoční pásmo se zpěvy. Pod jolkou vystoupila s úryvkem z Čajkovského pohádkového baletu Louskáček Taneční skupina Dolls při Domě dětí a mládeže Brno, Helceletova, Fantázie – Židenice pod vedením Lenky Chalabalové. Novoroční besídce přihlíželi mj. první tajemnice Velvyslanectví Ruska v ČR Ekaterina Barancheeva a atašé Generálního konzulátu RF v Brně Georgij Akajomov.

Na rozdíl od západoevropských křesťanů, kteří se řídí gregoriánským kalendářem, východoevropští křesťané se svým juliánským kalendářem mají Vánoce a Nový rok o 13 dnů později. A to pod jedličkou, tedy jolkou, s účinkováním pohádkových bytostí – Dědy Mráze, Sněhurky a dalšími postavičkami. Roli Myšildy z Louskáčka perfektně zahrála ruská malířka Olga Plchová, která vytvořila i kostým. Tyto a další bájné postavičky sehrály v sobotu pravoslavnou novoroční besídku pro děti s rozdáváním sladkostí a vánočních pamlsků. Role Dědy Mráze se letos při Vánocích ruské diaspory na Moravě ujal Pavel Sedláček z Valtic, který na akcích při ruských státních svátcích účinkuje obvykle i se svou mladou chotí ve stejnokrojích rudoarmějce. Tentokrát se zhostil pohádkové funkce Dědy Mráze s berlou mrazilkou.

Václav Žalud

foto Annie Žak