Dny ruské kultury v Brně pokračovaly v sobotu koncertem souboru Ruská duše. Popularizuje ruskou lidovou kulturu v ČR a jejím okolí např. ve Vídni. Od ledna 2017, kdy jej v Praze založila a dosud vede Světlana Stěpanova, posiluje přátelství mezi národy.
Pražský pěvecký soubor Ruská duše koncertoval v sobotu v brněnském MK Klubu ve Vlhké ulici. První část vystoupení obsáhla ruské lidové a lyrické písně, šansony ruských emigrantů, kteří po revoluci 1917 opustili Rusko se snahou inteligence v příznivější situaci se do vlasti zase vrátit. Cíl emigrantů proto bylo zachovat si v zahraničí tradice, kulturu, obvyklý způsob života. Evropané zase projevovali zájem o vše ruské. Nejsilnější pojítko ruské emigrace 20. století s historickou vlastí byla píseň, slavné ruské šansony — nyní v podání souboru Ruská duše. Druhá část koncertu obsáhla skladby skladatelů, kteří v Rusku zůstali i současných lidových tvůrců. Na koncertu nabízela své knihy a další předměty společnost Slovanská kultura.cz .
Do Brna pozval toto pražské vokální těleso Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě. Jeho předsedkyně, ruská básnířka a novinářka Ljubov Vondoušková, naší redakci  řekla: »Ruská duše je vlastně ruský folkór. Chceme jej využít při akcích národnostních menšin na Moravě. Třeba při lidových slavnostech jakou je Maslenica (tj. masopust) nebo festival Babylonfest. Ruská duše je přínos ruskému folklornímu zpěvu,« konstatovala Vondroušková.
Program obsáhl mj. písničky na přání obecenstva, zasněné i tesklivé romance nebo slovenské a rusínské písně v podání člena souboru z východního Slovenska. Také píseň Moskevská čtverilka, Za řekou nebo Píseň o včelce. Účastníci akce si na závěr zvládli skupinové taneční projevy — chorovod  (sálem putujícího zástupu za ruce se držících účastníků) a ručejok (tj. potůček, podobný českému Zlatá brána otevřená).
(vž)


FOTO — Václav ŽALUD