BRNO – Představení knihy o zimních a vánočních oslavách a zvycích čtrnácti národnostních menšin žijících v Jihomoravském kraji „Čtrnáct barev Vánoc“ se konalo v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně. Na jižní Moravě se uchytily po odchodu ze své staré vlasti, často pod vlivem politických či vojenských konfliktů, nezaměstnanosti a jiné společenské krize.
Autorka této objemné publikace PhDr. Jana Poláková, Ph.D., je kurátorka Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a zároveň členka krojovaného pěveckého souboru Slovácký krúžek. V zaplněném přednáškovém sále Moravského zemského muzea popsala posluchačům mnoha národností jak shromáždila od členů každé ze čtrnácti zapsaných spolků národnostních menšin na jihu Moravy jedinečné zvyky z jejich původní vlasti. Zaznamenala jich tolik, že by stačily na dvě knihy. Publikace proto obsahuje od každé národnosti jen dva rozhovory, doplněné obrazovým a fotografickým materiálem.
Na představování uvedené knihy vystoupilo Sdružení vietnamských dětí s národními tanci a též s módní přehlídkou tradičních oděvů. Svaz Maďarů v Brně představil autorské čtení spisovatelky maďarského původu. Ženský sbor Slováckého krúžku se představil zpěvem mariánských legend. Lyceum Řekyň uvedlo tradiční řecký vánoční zvyk – obřadné krájení novoročního koláče Vasilopity (pity sv. Vasila ze 4. století) do kterého je zapečena zlatá nebo stříbrná mince. Kdo ve svém dílku moučníku Vasilopity najde zapečenou minci, v začínajícím kalendářním roce ho prý čeká štěstí. 
Václav Žalud

Foto – Václav Žalud